Reklama - Customer - 1
Zakwas z buraków – źródło zdrowia i główny składnik wigilijnego barszczu.

Zakwas z buraków – źródło zdrowia i główny składnik wigilijnego barszczu.

Historia zakwasu z buraków

Zakwas z buraków ma długą historię w Polsce. Pierwsza wzmianka o tym napoju pochodzi już z 966 roku n.e., zapisana w starosłowiańskiej księdze „Powieść minionych lat”. W ubiegłym roku zakwas buraczany został nawet wpisany na oficjalną polską Listę Produktów Tradycyjnych, co świadczy o jego znaczeniu jako dziedzictwa kulturowego.

Proces produkcji zakwasu

Zakwas buraczany powstaje poprzez fermentację mlekową buraków. Proces ten zachowuje kluczowe wartości odżywcze, nadając napojowi charakterystyczny kwaskowy smak i zapach. Fermentacja nie tylko przedłuża trwałość buraków, ale także wzbogaca napój w witaminy, antyoksydanty i bakterie probiotyczne.

Korzyści zdrowotne

Picie niepasteryzowanego zakwasu z buraków może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

Źródło probiotyków: Zakwas buraczany jest bogaty w probiotyki, które wspierają zdrowie układu pokarmowego. Pomagają one w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej, poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Witaminy z grupy B: Zakwas z buraków dostarcza witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy (B9), witamina B6, B2 (ryboflawina) oraz witamina B3 (niacyna). Te witaminy odgrywają kluczową rolę w różnych procesach w organizmie, m.in. dla zdrowia serca i układu nerwowego.

Składniki mineralne: Buraki są również źródłem składników mineralnych, takich jak mangan, który wpływa na budowę kości i funkcjonowanie mózgu, oraz miedź, niezbędna do produkcji energii i syntezy niektórych neuroprzekaźników.

Antyoksydanty: Buraki zawierają betalainy, naturalne barwniki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, co pomaga w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników.

Probiotyki: Proces fermentacji wytwarza w zakwasie buraczanym prozdrowotne probiotyki, które są niezbędne dla wzorowej odporności i sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego.

Przepis na zakwas z buraków

Składniki: 
500 g buraków ćwikłowych (3 małe) 4 ząbki czosnku, kromka prawdziwego razowego chleba, 350 ml letniej wody Przyprawy: liść laurowy, ziarna pieprzu, ziarna ziela angielskiego, sól kamienna

Przygotowanie: 

 – Przygotować czysty słoik o pojemności minimum 700 ml.
 – Umyte buraki, należy obrać ze skórki i pokroić na plasterki.
 – Ułożyć warstwami buraki w słoiku, dodając przyprawy, czosnek i kromkę chleba.   
 – Następnie zalać buraki przygotowaną wodą z solą, usunąć bąbelki powietrza
    i przykryć słoik bawełnianą ściereczką. Odstawiamy słoik w chłodne miejsce na 7 dni.

    Smacznego, na zdrowie!

 

Powiązane posty

32. Bieg Niepodległości w Skierniewicach

32. Bieg Niepodległości w Skierniewicach

Już po raz 32. odbył się Bieg Niepodległości w Skierniewicach. Blisko 160 uczestniczek i uczestników stawiło się na mecie w Parku…
Oszuści internetowi atakują – skierniewiczanka straciła 7 tysięcy złotych

Oszuści internetowi atakują – skierniewiczanka straciła 7 tysięcy złotych

11 listopada 2024 roku mieszkanka Skierniewic wystawiła kurtkę na sprzedaż na jednym z popularnych portali internetowych. Wkrótce otrzymała wiadomość od osoby…
Unikatowe eksponaty trafiły do Nieborowa

Unikatowe eksponaty trafiły do Nieborowa

Muzeum w Nieborowie i Arkadii wzbogaciło swoje zbiory o wyjątkowe, XVI-wieczne dzieła, które zostały przekazane w wieloletni depozyt przez Fundację Trzy…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *